Każdego dnia spotykamy się ze szkodliwymi toksynami, które zawarte są w powietrzu, wodzie czy nawet spożywanych posiłkach. Z biegiem czasu toksyny mogą gromadzić się w naszym organizmie i wpływać na ogólny stan zdrowia oraz samopoczucie. Z tego też powodu wielu ekspertów w dziedzinie zdrowia zaleca regularne oczyszczanie wewnętrzne. Wszystko po to, aby pomóc organizmowi w skutecznym eliminowaniu toksyn i odpadów, co wiąże się z poprawą samopoczucia i lepszą jakością życia.
Czy oczyszczanie organizmu jest dla każdego?
Już w czasach plemion rzymskich i greckich zdawano sobie sprawę, że odtruwanie przy pomocy ziół wspomaga oczyszczanie nie tylko jelit, jednego z najważniejszych organów, ale całego organizmu. Detoksykacja była i jest celebrowana ze względu na świetną zdolność łączenia ciała i umysłu. Oczyszczanie nadaje się dla każdego, jednak to bardzo osobisty proces. Metodę, czas trwania i dobór składników najlepiej skonsultować z
dietetykiem przez Internet lub przychodząc do gabinetu. Pamiętaj, że oczyszczanie organizmu to nie wyścig, a unikalny proces, który należy zaprojektować w oparciu o potrzeby twojego organizmu.
Oczyszczanie organizmu – przydatne wskazówki
Podczas każdego rodzaju oczyszczania organizmu pamiętaj, że twoim celem jest wspomaganie procesów detoksykacji przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej równowagi składników odżywczych. Codzienny jadłospis powinien zapewniać wsparcie jelitom i florze bakteryjnej, ale również całemu organizmowi, ponieważ odżywianie ma wpływ na ogólne samopoczucie. Z tego właśnie powodu tak ważne jest dobieranie odpowiednich produktów podczas oczyszczania. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą ci zacząć i zbudują fundament mądrego postępowania:
- Staraj się jeść jak najwięcej „świeżych pokarmów” - mowa o organicznych owocach i warzywach. Nie wszystkie warzywa nadają się jednak do spożywania na surowo, dlatego można przygotować je na parze. Nie zapominaj również o żywności, która zawiera korzystne kultury priobiotyczne, np. jogurty naturalne czy kefir.
- Wybieraj chude białka – takie jak ekologiczny indyk lub kurczak oraz tofu.
- Spożywaj niezbędne kwasy tłuszczowe - między innymi korzystne tłuszcze Omega-3, znajdujące się m.in. w nasionach i orzechach lub oleju lnianym.
- Nie zapominaj o kaszach, zbożu i ryżu – dobrze ugotowane ziarna, takie jak proso, gryka, amarant, komosa ryżowa, orkisz, ryż dziki, brązowy czy basmati to doskonałe źródła błonnika, który jest niezbędny podczas oczyszczania organizmu.
- Pij dużo wody – woda skutecznie wypłukuje niechciane toksyny i odpady z naszego ciała.
- Maksymalnie ogranicz spożycie cukru – zarówno tego stołowego, jak i ukrytych cukrów rafinowanych, które karmią niechciane mikroby w naszych jelitach.