Od wieków ludzie uprawiali medycynę naturalną. Przed nadejściem nowoczesnych technologii lekarze oraz ich pacjenci musieli polegać wyłącznie na naturalnych metodach oraz ziołolecznictwie w leczeniu wszelkich chorób i urazów. Od przeziębienia do stanów zagrażających życiu, takich jak nowotwór, cukrzyca, choroby serca – leczenie odbywało się bez użycia nowoczesnego sprzętu medycznego.
Współcześnie medycyna naturalna przeżywa swój renesans i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego, przecież od wieków wiadomo, że to, co naturalne jest zdrowe. Społeczeństwo - zmęczone chemią i leczeniem przeciwobjawowym - chętnie dowiaduje się o alternatywne sposoby leczenia, które skupiają się na eliminowaniu przyczyn i zapobieganiu chorobom.
Czym jest medycyna naturalna?
Medycyna naturalna - określana również mianem naturopatii - jest jedną z form medycyny alternatywnej, obejmującej: homeopatię, ziołolecznictwo, akupunkturę, dietetykę oraz porady dotyczące zdrowego styl
u życia. Ściśle łączy się także z ajurwedą, jogą i medytacją. Uważa się, że zasady medycyny naturalnej zostały spisane już w V wieku przez greckiego filozofa Hipokratesa. Jej założeniem jest holistyczne spojrzenie na pacjenta, przez co pozytywnie wpływa nie tylko na stan ciała, ale i ducha.
Filozofia medycyny naturalnej
Medycyna naturalna koncentruje się wokół samoleczenia. W praktyce oznacza to, że naturopaci radzą swoim pacjentom nie ograniczać się do metod leczenia, jakie proponuje medycyna klasyczna, ale uzupełnić je tymi naturalnymi. Systemy medycyny naturalnej mają na celu włączenie łagodnych technik terapeutycznych obejmujących całe ciało, umysł i emocje. Proces leczenia dotyczy skoncentrowania się na całym ciele chorej jednostki, nie tylko na konkretnym obszarze.
Medycyna naturalna w dużym stopniu czerpie również z filozofii medycyny chińskiej, między innymi przyjmując założenie o połączonych ze sobą kanałach energetycznych całego ciała. Dlatego też głównym celem naturopatii jest przywrócenie równowagi wewnętrznej organizmu.Także metody stosowane przez specjalistów medycyny naturalnej w dużym stopniu zaczerpnięte są z dorobku tradycyjnej medycyny chińskiej. Akupunktura czy ziołolecznictwo - ich źródłem są właśnie prastare procedury wschodnich medyków. Również oni jako pierwsi zwracali uwagę na znaczenie właściwych nawyków żywieniowych w profilaktyce przeciwko rozmaitym chorobom, co stanowi dziś jeden z najważniejszych postulatów medycyny naturalnej. Specjaliści medycyny naturalnej podejmują świadomy wysiłek, aby uniknąć stosowania metod tłumiących objawy. Inną ważną zasadą medycyny naturopatycznej jest zapobieganie złemu stanowi zdrowia. Można tego dokonać zarówno poprzez nauczanie, jak i poradnictwo dla pacjentów.
Dlaczego warto rozważyć naturalną medycynę?
- Brak efektów ubocznych. Leki farmaceutyczne często powodują wiele działań niepożądanych u przyjmujących je pacjentów, co nie grozi w przypadku zastosowania się do zaleceń medycyny naturalnej.
- Ziołolecznictwo wykorzystuje naturalny proces uzdrawiania organizmu w leczeniu chorób.
- Medycyna naturalna jest powszechnie znana jako zwiększająca zdolność organizmu do leczenia chorób i przeciwdziałania. Zwiększona odporność oraz ogólna poprawa stanu zdrowia – to tylko niektóre z plusów stosowania medycyny naturalnej.
Medycy
na naturalna jest odpowiednia dla wszystkich, w dowolnym wieku, bez względu na stan zdrowia. Najczęściej z tej formy leczenia korzystają jednak pacjenci cierpiący na przewlekłe zmęczenie, bóle głowy lub stawów, alergię, nerwicę, depresję oraz choroby żołądkowo-jelitowe lub podobne dolegliwości. Jej rosnąca popularność wynika z koncentrowania się na działaniach profilaktycznych, najbardziej odpowiednich dla zapobiegania ewentualnym chorobom. Niedopuszczenie do wykształcenia się schorzenia jest najlepszą metodą walki z nim.
Więcej dowiesz się, czytając artykuł dostępny w zakładce
Medycyna naturalna.