Na pewno znasz to uczucie, pojawiające się tuż przed południem, w porze lunchu. Twój żołądek zaczyna się buntować, sygnalizując przez to bardzo dobitnie - czas na jedzenie. Objawy te, nazywane potocznie „napadami głodu”, to skurcze żołądka, które odczuwamy jako dolegliwości bólowe. Ważniejszą jednak cechą ataków głodu jest fakt, że w rzeczywistości nie pochodzą one z żołądka, ale z sygnałów wysyłanych przez podwzgórze –  część mózgu, regulującą pracę takich czynności, jak hormony, temperatura, sen czy głód.

Dlaczego cierpimy na napady głodu?

Energię potrzebną do napędzania naszych procesów życiowych otrzymujemy z pożywienia. Kiedy jesteśmy głodni lub spada poziom tłuszczu, nasz żołądek zaczyna prosić o jedzenie. Skąd ciało wie, kiedy poziom tłuszczu jest zbyt niski? Wynika to z samych komórek tłuszczowych, które wydzielają hormon zwany leptyną. Leptyna uwalniana jest przez komórki tłuszczowe do krwi, która z kolei pobiera ją do podwzgórza. I to właśnie tutaj chemiczni posłańcy pomagają zmniejszyć lub zwiększyć apetyt. Hormony wysyłane do i z naszego mózgu wywołują uczucie głodu i sytości. Kiedy więc twój żołądek jest pusty albo spada poziom tłuszczu, uwalniany jest hormon zwany greliną. Wyzwala on tzw. skurcze głodowe, które jeśli nie zostaną poskromione przez dłuższy czas, mogą prowadzić do niefortunnych ataków głodu.

Przyczyny napadów głodu

Jedną z najczęstszych przyczyn ataków głodu jest nieprawidłowe odżywianie. Napady głodu mogą być sposobem, w jaki twój organizm mówi, że potrzebuje więcej składników odżywczych, których dostarczysz tylko za sprawą konsumowania zdrowej żywności. Innymi winowajcami napadów głodu są:
  • hormony;
  • środowisko;
  • ilość i jakość jedzenia, które spożywasz;
  • brak snu;
  • stres lub lęk, depresja;
  • odczuwane pragnienie twojego mózgu dla przyjemnego jedzenia;
  • choroby takie jak cukrzyca, bulimia, zaburzenia kompulsywno-obsesyjne.
Napady głodu rzadko są spowodowane poważnym stanem chorobowym. Jeśli jednak cierpisz na ciągłą i silną potrzebę jedzenia, powinieneś skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania pomocy. Jest to szczególnie ważne, jeśli napadom głodu towarzyszą inne objawy, takie jak:
  • gorączka;
  • biegunka;
  • nudności;
  • zawroty głowy;
  • wymioty;
  • bóle głowy;
  • uczucia słabości.

W jaki sposób zniwelować napady głodu?

Napady głodu mogą być szczególnie trudne, gdy próbujesz przestrzegać diety. Oto kilka sposobów na złagodzenie ataków, dzięki których uregulujesz swoją wagę. - Upewnij się, że twoja dieta bogata jest w składniki odżywcze. Spożywanie większej ilości chudego białka, pieczywa z pełnych ziaren, roślin strączkowych, owoców i warzyw zapewni organizmowi odpowiednie odżywianie, które pomoże w walce z atakami głodu. W doborze indywidualnej, zbilansowanej diety z przyjemnością pomoże Ci Magdalena Szymańska prowadząca gabinet dietetyczny w Krakowe - Powrót Do Natury. - Spożywanie żywności o większej objętości, np. zielonych warzyw liściastych, produktów o dużej zawartości wody oraz tych bogatych w błonnik, pomoże ci utrzymać uczucie sytości przez dłuższy czas. - Zadbaj o dobre nawodnienie organizmu. Pij dużo wody niegazowanej, aby oczyszczać na bieżąco organizm z toksyn. - Dobrze się wysypiaj. Dobry sen pomaga w utrzymaniu prawidłowej równowagi hormonalnej, która wpływa na uczucie głodu i sytości Przede wszystkim jednak spróbuj skupić się na każdym posiłku i cieszyć się nim podczas jedzenia. Pamiętanie o jedzeniu, które spożywasz każdego dnia, może pomóc zmniejszyć napady głodu.