Jedzenie (które spożywasz na co dzień) i cykl menstruacyjny uzupełniają się. Twoja dieta może wpływać na funkcjonowanie układu rozrodczego. Miesiączka zwiększa zapotrzebowanie na mikroelementy(witaminy i minerały). Hormony wytwarzane podczas cyklu miesiączkowego, takie jak estrogen oraz progesteron, są potrzebne do utrzymania dobrego samopoczucia i zdrowia organizmu. W rezultacie, zmiany poziomu hormonów mają ogromny wpływ na cykl. Ponieważ dieta wpływa na produkcję hormonów, oddziałuje bezpośrednio również na cykl menstruacyjny.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego - jakich produktów należy unikać?
Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) jest częstym schorzeniem, które ma wpływ na stan fizyczny i psychiczny kobiety. Charakteryzuje się wahaniami nastroju, przyrostem masy ciała, wzdęciami i bólami głowy. Objawy te mogą ulec pogorszeniu przez spożycie takich produktów jak kofeina, sól, cukier, alkohol i żywność o wysokiej zawartości tłuszczu. Ponieważ głód jest częstym objawem PMS, unikanie pokarmów o dużej zawartości tłuszczu może być szczególnie trudne w tym czasie, ale nie niemożliwe. Wystarczy odpowiednio
zbilansowana dieta, która sprawi, że nasz organizm będzie czuł się syty.
Nieregularne miesiączkowanie a dieta
Drastyczna utrata masy ciała może powodować nieregularny cykl miesiączkowy lub całkowite ustanie miesiączki. Nieregularność może wynikać z braku odpowiedniego odżywiania lub diety bogatej w węglowodany. Nadmierne spożywanie alkoholu również powoduje nieregularności, zaburzając zdolność wątroby do metabolizowania hormonów takich jak estrogen i progesteron.
Produkty, które łagodzą stany zapalne
Spożywanie pokarmów zmniejszających stany zapalne w organizmie pomoże złagodzić skurcze menstruacyjne. Produkty te obejmują owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona. Badania wykazują, że zarówno wegetariańskie, jak i roślinne wzorce żywieniowe zmniejszają stan zapalny w organizmie. Wynika to z dużej liczby przeciwutleniaczy znajdujących się w pokarmach roślinnych, które pomagają optymalnie funkcjonować naszym ciałom.
Zmiana diety
Zmiana nawyków żywieniowych to pierwszy krok do uregulowania cyklu miesiączkowego. Wstępem może być zmniejszenie ilości prostych węglowodanów znajdujących się w pieczywie i napojach gazowanych oraz zwiększenie ilości żywności zawierającej złożone węglowodany, takich jak płatki owsiane, soczewica czy mleko sojowe. Mięso o dużej zawartości tłuszczu należy zastąpić rybami i drobiem.
Jeśli zależy ci na indywidualnie dobranym planie żywieniowym, który ureguluje gospodarkę hormonalną i pomoże przeciwstawić się zaburzeniom cyklu miesiączkowego,a także zmniejszyć napięcie przedmiesiączkowe skorzystaj z naszych
konsultacji dietetycznych online. Na podstawie zleconych badań krwi (37 wskaźników) oraz zebranego wywiadu na temat Twojego stylu życia i dotychczasowego odżywiania, wspólnie ułożymy kompleksowy plan, oparty o program
Metabolic Balance®. Jest to metoda skierowana do kobiet, które na co dzień zmagają się z zaburzeniami gospodarki hormonalnej i nieregularnymi miesiączkami, a także silnym PMS. Skontaktuj się z nami i podejmijmy wspólne działania.