Otyłość jest w dzisiejszych czasach jak epidemia. Nazywana bywa chorobą cywilizacyjną, ponieważ - podobnie jak w przypadku zaraźliwej choroby - rozprzestrzenia się i dotyka znaczną część społeczeństwa. Walka z otyłością jest niezwykle istotna. Jeśli nie zostanie zatrzymana stosunkowo wcześnie, to nawet najbardziej innowacyjne działania medyczne staną się bezużyteczne i stracą swój sens. Jak wynika z oficjalnych raportów międzynarodowej organizacji zdrowia, otyłość za kilka lat będzie zabijać populację, podobnie jak zmutowane wirusy grypy czy inne śmiercionośne bakterie. Powinniśmy dążyć do uzdrawiania społeczeństwa, aby stało się one wolne od chorób zagrażających życiu. Dlatego tak ważne staje się zwalczanie otyłości u wszystkich, zanim będzie za późno.

Kiedy mamy do czynienia z otyłością? 

Na samym początku ważne jest, aby zrozumieć różnicę między otyłością a nadwagą. Bardzo często używamy tych słów zamiennie, podczas gdy diametralnie różnią się one między sobą. Osoba z nadwagą to osoba o ponadprzeciętnym odsetku tkanki tłuszczowej, czyli około 15-20%. W przypadku, gdy procent tkanki tłuszczowej przekracza 20% lub gdy nadmiar tłuszczu zaczyna stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, mówimy o otyłości.

Jak zwalczyć otyłość? 

Nie ma jednej, prostej odpowiedzi na to, jak zapobiec rozszerzającej się epidemii otyłości. Jest to złożony problem, który coraz częściej pojawia się już u małych dzieci. Do walki z otyłością musi istnieć wielopłaszczyznowe podejście. Należy stworzyć środowisko wspierające zdrowy styl życia. Istnieje kilka sposobów na walkę z otyłością. 1. Pij wodę z cytryną. Dzień zacznij od wypicia na czczo szklanki wody z cytryną. Ten prosty napój posiada wiele cennych właściwości. Przede wszystkim pomaga oczyścić ciało, podkręcając metabolizm, który jest tak ważny w zmniejszaniu nadmiaru tłuszczu. 2. Daj się rozruszać! Nie oszukujmy się - aby utrzymać prawidłową masę ciała, potrzebujesz ćwiczeń fizycznych. Bez tego twoje ciało nie będzie działało prawidłowo. Ruszaj się co najmniej 30 minut dziennie. Połącz swoją aktywność fizyczną z treningiem siłowym lub cardio. Przede wszystkim znajdź taką formę aktywności, która sprawia ci przyjemność i trzymaj się jej. 3. Gotuj własne posiłki. Pośpiech, brak czasu i energii bardzo często zmusza nas do jedzenia gotowych posiłków kupionych w sklepie czy w restauracji. Jeśli jadasz na mieście, nie masz możliwości zobaczenia, jak przygotowywane jest jedzenie, które spożywasz. Zamiast kupowania gotowych posiłków, przygotuj je w domu. Możesz dzięki temu kontrolować porcje i wybierać tylko zdrowe składniki. Chociaż to czasochłonne, warte jest swojej ceny. 4. Licz kalorie - rozsądnie! Oczywiście nie chodzi o obsesyjne liczenie kalorii, ale o wiedzę na temat żywności. Im więcej wiesz o jedzeniu, tym lepiej. Należy być świadomym tego, co się je, aby dokonywać lepszych wyborów. Wybierz produkty bogate w składniki odżywcze i trzymaj się z daleka od niezdrowej przetworzonej żywności i fast-foodów, które mogą powodować uczucie głodu w ciągu dnia. 5. Skorzystaj z usług specjalisty. Zdrowe nawyki żywieniowe są kluczowym czynnikiem zdrowej wagi. Jeśli nie masz czasu na samodzielną organizację walki z otyłością, skorzystaj z pomocy dietetyka. To on przygotuje dla ciebie cały plan do walki z otyłością - indywidualnie dopasowany w oparciu o badania krwi oraz informacje o ewentualnych dolegliwościach zdrowotnych. Skorzystanie z pomocy profesjonalisty pozwoli ci skupić się na tym, co naprawdę ważne - na dostarczeniu organizmowi niezbędnych witamin i mikrooelementów zamiast koncentrowania się na kaloryczności posiłków. Więcej o tym, dlaczego to takie ważne, dowiesz się z naszej zakładki poświęconej programowi metabolic balance®: https://www.powrotdonatury.com.pl/metabolic-balance. Istnieje wiele sposobów na walkę z otyłością. Niezależnie od tego, jakiej metody użyjesz, wprowadzisz już duże zmiany w swoim życiu. Wystaw otyłość za drzwi - żyj lepiej i zdrowiej! Więcej na ten temat przeczytasz w zakładce Leczenie otyłości.