Efekt jo-jo to problem, z którym boryka się wiele osób podczas diety. Polega na wielokrotnym traceniu wagi i powracaniu do stanu sprzed diety, a nawet przybieraniu jeszcze większej ilości kilogramów. Staje się to błędnym kołem, które sprawia, że coraz trudniej jest schudnąć i powoduje coraz większe rozregulowanie metabolizmu. Ma wpływ nie tylko na nasze ciało, ale również na kondycję zdrowia psychicznego. Dlaczego tak trudno jest utrzymać wagę w przypadku stosowania różnych planów żywieniowych? Co możesz zrobić, aby zapobiec efektowi jo-jo po zakończeniu diety?
Szkodliwe skutki diety powodującej efekt jo-jo
Ekstremalne diety lub długotrwałe ograniczanie kalorii mogą mieć wiele szkodliwych skutków ubocznych dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Niektóre z tych efektów to:
- stres fizyczny – utrata wagi jest w tym przypadku formą głodu, który sygnalizuje organizmowi, że nie posiada wystarczającej ilości żywności, przestawiając go w „tryb przetrwania”, który dodatkowo utrudnia utratę wagi. Dłuższe okresy ograniczeń kalorycznych mogą prowadzić do niekorzystnych adaptacji, a także negatywnie wpływać na sen;
- utrata masy mięśniowej – kiedy masa mięśniowa spada, twoje ciało dostosowuje się poprzez spowolnienie metabolizmu. To sprawia, że niemal niemożliwa jest utrata wagi, ponieważ organizm zaczyna oszczędzać energię i chronić swoje zasoby tłuszczu;
- głód – wszystkie komórki tłuszczowe w ciele człowieka wytwarzają leptynę. Leptyna to hormon kontrolujący poziom głodu poprzez sygnalizowanie mózgu, że dostępna jest wystarczająca ilość energii. Kiedy przechodzisz na dietę, ilość leptyny w organizmie spada. Zwiększa się natomiast apetyt i głód, ponieważ ciało chce uzupełnić komórki tłuszczowe. Jej niski poziom sprawia, że po posiłku nie czujesz się syty.
Jak uniknąć efektu jo-jo?
Złe podejście do utraty wagi powoduje, że coraz trudniej będzie schudnąć, a przede wszystkim utrzymać wymarzoną wagę. Ludzie, którzy próbują wielu diet, podejmując różne formy utraty kilogramów, często wracają do wagi wyjściowej lub z dodatkowymi kilogramami na plusie.
Wiele osób, które przechodzą na dietę, postrzega to jako krótki okres, w którym należy przestrzegać ścisłych reguł. Chcą schudnąć tak szybko, jak to tylko możliwe, a po osiągnięciu celu wrócić do dawnych przyzwyczajeń. Musisz uświadomić sobie, że najlepsza dieta nie jest tylko dietą, ale zmianą stylu życia, ze stałymi zasadami i wytycznymi. Nie oznacza to, że musisz zamknąć się na siłowni i głodować. Ale jeżeli oczekujesz długotrwałych i zadowalających efektów, na pewno musisz trwale zmienić szkodliwe przyzwyczajenia i sposób myślenia. Pomóc w tym może skorzystanie z programu metabolic balance®, którego efektywność udowodniono naukowo. Jego uczestnicy przez 12 miesięcy po zakończeniu programu zostali poddawani badaniom, które dowiodły skuteczności odchudzania bez efektu jo-jo.
Więcej informacji o zdrowym odchudzaniu znajdziesz na tej stronie.
Nie jedz mniej – jedz lepiej
Wiele artykułów spożywczych, które znajdują się na sklepowych półkach, nie przyczynia się do naszego zdrowia. Produkty, takie jak płatki śniadaniowe, soki owocowe, ciastka, słodycze, przetwory mięsne – są zwykle bardzo smaczne, ale z dużą zawartością pustych kalorii i cukru. Staraj się więc pić dużo wody i zielonej herbaty oraz jeść przede wszystkim produkty jak najmniej przetworzone. Duża ilość białka i warzyw, owoców i roślin strączkowych zawiera niewiele kalorii, za to bogata jest w błonnik, witaminy i minerały, pozwalające nasycić organizm i chudnąć.
Aktywność fizyczna to nie tylko wymagające ćwiczenia
W dzisiejszych czasach wiele osób pracuje w trybie siedzącym, przez co przez większość dnia ciało nie jest aktywne ruchowo. Niestety, wpływa to nie tylko na przemianę materii, ale również na jakość snu. Z kolei bardzo mała aktywność fizyczna i zły sen są bezpośrednią przyczyną otyłości. Zatem wyjdź na zewnątrz, spaceruj, uprawiaj jazdę rowerową, skacz na skakance – to niezbędne dla twojego zdrowia i wymarzonej sylwetki.