Nietolerancja pokarmowa, znana również jako nadwrażliwość pokarmowa lub niealergiczna nadwrażliwość pokarmowa, odnosi się do trudności w trawieniu niektórych pokarmów. Należy jednak zauważyć, że nietolerancja pokarmowa rożni się od alergii pokarmowej. Alergie pokarmowe negatywnie wpływają na układ odpornościowy, natomiast nietolerancja pokarmowa nie ma nie niego wpływu.
Żywność najczęściej kojarzona z nietolerancją pokarmową obejmuje produkty mleczne, ziarna zawierające gluten oraz żywność powodującą nagromadzenie się gazów w jelitach, taką jak fasola czy kapusta.
Najczęstsze objawy nietolerancji pokarmowej
Osoby z nietolerancją pokarmową zwykle doświadczają bólu brzucha, wzdęć, biegunek, wysypek skórnych i swędzenia. Objawy te najczęściej występują kilka godzin po zjedzeniu szkodzącego pokarmu. W odróżnieniu do alergii pokarmowej, nietolerancja pokarmowa nie może skończyć się wstrząsem anafilaktycznym.
Diagnoza nietolerancji pokarmowej
Nie jest łatwo ustalić, czy ktoś ma nietolerancję pokarmową czy alergię, ponieważ objawy często pokrywają się. Pewne wzorce objawów mogą pomóc lekarzowi w rozróżnieniu tych dwóch. W zdecydowanej większości przypadków objawy nietolerancji pokarmowej trwają znacznie dłużej niż te towarzyszące alergii.
Pacjentom, oprócz badań w postaci testów alergologicznych, zaleca się prowadzenie dziennika i zapisywanie, jakie pokarmy są spożywane, jakie wystąpiły objawy oraz kiedy się pojawiły. Dane w dzienniku pomogą zarówno alergologowi, jak i dietetykowi w ustaleniu, które pokarmy powodują działania niepożądane. Dadzą również obraz tego, jakie kroki podjąć w układaniu odpowiedniej diety.
Innowacyjną metodą rozpoznawania nietolerancji pokarmowej jest też badanie biorezonansem. Przy jego zastosowaniu możemy nie tylko zdiagnozować przypadłość, ale i uporać się z towarzyszącymi jej dolegliwościami poprzez eliminację czynników chorobotwórczych. Więcej na temat tej metody można przeczytać na stronie:
https://www.powrotdonatury.com.pl/biorezonans.
Zrozumienie nietolerancji pokarmowej
Osoby z nietolerancją pokarmową reagują na chemikalia naturalnie występujące w żywności lub dodawane do niej podczas przetwarzania. Różne osoby w odmienny sposób będą tolerować różne ilości chemikaliów, często większe ilości zawarte w produktach spowodują silniejsze objawy. Ilość substancji chemicznej, która powoduje objawy nazywana jest dawką progową. Niektórzy pacjenci posiadają tolerancję wysokiej dawki progowej dla wszystkich substancji chemicznych zawartych w pożywieniu i mogą nigdy nie doświadczyć nietolerancji pokarmowej. Inne osoby zaś posiadają niską tolerancję dawki progowej, dlatego objawy po zjedzeniu pożywienia występują natychmiast i utrzymują się dość długo.
Nietolerancje pokarmowe często występują w rodzinach i są dziedziczone z pokolenia na pokolenie. Czasami jednak nietolerancja dotyka jedynie osobę, która w nagły sposób zmieniła dietę lub przebyła jakąś chorobę.