Otyłość jest stanem przewlekłym, definiowanym przez nadmierną ilość tkanki tłuszczowej. Według Światowej Organizacji Zdrowia w krajach wysoko rozwiniętych otyłość osiągnęła rozmiary epidemii.
Czym jest otyłość?
Otyłość to stan chorobowy, który występuje u osób z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej, wpływającą na ich zdrowie. Lekarze zwykle sugerują, że dana osoba cierpi na otyłość, jeśli ma wysoki wskaźnik masy ciała. Wskaźnik masy ciała - BMI - to narzędzie, za pomocą którego lekarze oceniają, czy pacjent posiada odpowiednią masę w zależności od wieku, płci i wzrostu. BMI między 25 a 29,9 wskazuje, że pacjent posiada nadwagę, natomiast BMI 30 lub więcej sugeruje otyłość. Inne czynniki, takie jak stosunek wielkości talii do bioder, talii do wzrostu oraz ilość i rozkład tłuszczu na ciele również odgrywają istotną rolę w określeniu, w jakiej kondycji jest nasza waga.
Zagrożenia dla zdrowia związane z otyłością
Otyłość to nie tylko kwestia estetyczna. Przede wszystkim jest szkodliwa dla zdrowia, będąc czynnikiem ryzyka wielu chorób, m.in:
- Insulinooporności
- Cukrzycy typu 2
- Wysokiego ciśnienia krwi
- Wysokiego poziomu cholesterolu
- Udaru
- Zastoinowej niewydolności serca
- Kamieni żółciowych
- Dni moczanowej
- Choroby zwyrodnieniowej stawów - w szczególności kolan, bioder oraz dolnej części pleców
Najczęstsze rodzaje otyłości
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje otyłości:
1.
Otyłość pierwotna - związana jest głównie ze zbyt dużym przyjmowaniem kalorii w stosunku do zapotrzebowania energetycznego pacjenta. Otyłość pierwotna diagnozowana jest w 90% przypadków pacjentów z otyłością. Za taki stan rzeczy odpowiada wiele składających się ze sobą czynników - brak aktywności fizycznej, czynniki środowiskowe czy psychologiczne.
2.
Otyłość wtórna - najczęściej ściśle związana jest z chorobami układu hormonalnego. Może również powstać na skutek przebytego stanu chorobowego i przyjmowanych leków lub uwarunkowań genetycznych. Otyłość wtórna diagnozowana jest w 10% przypadków pacjentów z otyłością.
Otyłość pierwotna i otyłość wtórna posiadają zupełnie różne podłoża, dlatego wymagają odmiennego postępowania. Jednak w obu przypadkach wymagane jest działanie długofalowe w porozumieniu z dietetykiem. Pamiętajmy, że szybka utrata masy ciała nie pozwoli nam cieszyć się trwałym efektem. Natomiast odpowiednie, mądre odżywianie i zmiana nawyków pomogą uniknąć powielania błędów, które popełnialiśmy w przeszłości. W naszej poradni dietetycznej otrzymasz niezbędną pomoc w zakresie ułożenia jadłospisu, nauki zdrowych wyborów żywieniowych oraz wszelkich porad związanych ze zdrowym trybem życia. Wierzymy, że zdrowe odżywianie może zmienić życie na lepsze, dlatego już dziś podejmij wyzwanie walki z otyłością. Ofertę leczenia tej choroby znajdziesz pod adresem:
https://www.powrotdonatury.com.pl/zdrowie/leczenie-otylosci-krakow.