Tradycyjna medycyna chińska to zespół metod diagnostycznych i naturalnych sposobów leczenia, który jest powszechnie stosowany w Chinach od tysięcy lat. Kiedy zachodnia medycyna koncentruje się głównie na leczeniu chorób, medycyna chińska bierze pod uwagę całokształt samopoczucia. Można porównać ją do medycyny holistycznej, ponieważ z założenia uwzględnia całość procesów zachodzących w organizmie, szukając związków wzajemnych oddziaływań pomiędzy nimi. W ten sposób medycyna chińska skupia się przede wszystkim na znalezieniu przyczyn określonej dolegliwości, a nie leczeniu jej objawów.

Równowaga, zdrowie i harmonia

Tradycyjna medycyna chińska to głęboki proces, który może inicjować i wspierać zmiany na każdej płaszczyźnie życia – fizycznej, umysłowej, emocjonalnej i duchowej. Zakłada się, że starożytny, lecz nadal nowoczesny system leczenia ma moc, aby odblokować potencjał pacjenta, pomóc go rozwijać i wykorzystywać. Wnikliwość i umiejętność zaspokojenia indywidualnych potrzeb zdrowotnych wzmacnia każdą osobę, jednocząc ciało, umysł i ducha, czyli podstawę autentycznego i trwałego zdrowia. Tradycyjna medycyna chińska uczy, jak żyć w równowadze, zdrowiu i harmonii.

Najważniejsze zasady tradycyjnej medycyny chińskiej

1. Ciało człowieka jest zintegrowaną całością - medycyna chińska zakłada, że każda struktura w naszym ciele jest nierozerwalną i konieczną częścią całości. Wraz z umysłem, emocjami i duchem, nasze struktury ciała fizycznego tworzą złożony oraz wzajemnie powiązany system, który zasilany jest energią i siłą życiową. 2. Człowiek jest całkowicie związany z naturą - wszelkie zmiany zachodzące w naturze są zawsze odzwierciedlane w naszych ciałach. Medycyna chińska w swojej ocenie bierze pod uwagę położenie geograficzne, porę roku, porę dnia, wiek, genetykę, ogólną kondycję organizmu oraz występujące problemy zdrowotne. 3. Każdy rodzi się z naturalną zdolnością samoleczenia - medycyna chińska mówi o tym, że jeżeli natura ma potencjał samoregeneracji, człowiek również go posiada. 4. Zapobieganie jest najlepszym lekarstwem. Osoby stosujące medycynę chińską mówią o tym, że ciało nieustannie ujawnia oznaki stanu naszego zdrowia. Na co dzień bardzo często ignorujemy te objawy, dopóki nasz stan nie ulegnie większemu skomplikowaniu. Tradycyjna medycyna chińska uczy przede wszystkim, jak interpretować te oznaki i co ciało chce nam przez nie przekazać.

Popularne praktyki w medycynie chińskiej

  • akupunktura – bardzo cienkie i delikatne igły, umiejętnie umieszczane w skórze. W Polsce i na świecie jest to metoda powszechnie akceptowalna, szczególnie w łagodzeniu bólu;
  • bańki chińskie – podgrzewane, szklane kule, które powodują zasysanie skóry;
  • zioła – w postaci herbat, naparów lub kapsułek, o stuprocentowym pochodzeniu roślinnym;
  • medytacja – sposób na uspokojenie i wyciszenie umysłu oraz ciała;
  • tai chi – precyzyjne ćwiczenia o powolnych ruchach, ze skupieniem się na oddechu. Pomagają się wyciszyć i znacząco poprawiają równowagę.
W gabinecie Powrót do Natury w dużej mierze czerpiemy z dobrodziejstw medycyny chińskiej. Więcej na ten temat można przeczytać w zakładce https://www.powrotdonatury.com.pl/zdrowie/medycyna-naturalna-krakow.