Zespół policystycznych jajników to jedno z najcześciej występujących zaburzeń hormonalnych u kobiet. Jego początki mogą sięgać nawet okresu dojrzewania, jednak najczęściej występuje w wieku rozrodczym. Zaburzenie dotyczy nie tylko kwestii przyszłego macierzyństwa, które może stanąć pod znakiem zapytania, ale odbija się również na metabolizmie i kondycji psychicznej, dlatego pod żadnym względem nie można go lekceważyć.
Objawy występujące przy zespole policystycznych jajników
Większość kobiet z tym schorzeniem posiada na jajnikach wiele małych torbieli lub woreczków wypełnionych płynem. Torbiele nie są szkodliwe, jednak mogą prowadzić do braku równowagi hormonalnej. Zespół policystycznych jajników charakteryzuje się również zaburzeniami cyklu miesiączkowego, zwiększonym poziomem androgenów oraz nadmiernym występowaniem trądziku czy nawet otyłością. Mogą również występować problemy z zajściem w ciążę lub komplikacje w jej trakcie – cukrzyca ciążowa, wysokie ciśnienie krwi lub przedwczesny poród.
Hormony a zespół policystycznych jajników
Hormony, odpowiadające za reprodukcję u kobiet zmagających się z tym schorzeniem, ulegają znacznym zaburzeniom. Może to doprowadzić do problemów związanych z jajnikami, takich jak opóźnienia miesiączki lub jej całkowite zatrzymanie.
Hormony to substancje wytwarzane przez organizm, mające olbrzymi wpływ na różne procesy zachodzące w ciele kobiety. Niektóre z nich są ściśle związane ze zdolnością posiadania dzieci oraz wpływają na cykl menstruacyjny. Te, które zaangażowane są w zespół policystycznych jajników obejmują:
- androgeny – często nazywane hormonami męskimi, chociaż kobiety także je posiadają. Osoby zmagające się z zespołem policystycznych jajników mają zazwyczaj wyższy poziom tego hormonu, co może powodować wypadanie włosów lub pojawianie się ich w miejscach, w których dotąd się nie pojawiały, a także problemy z zajściem w ciążę.
- insulina – to hormon odpowiedzialny za zarządzanie poziomem cukru we krwi. Jeśli masz zespół policystycznych jajników, Twoje ciało może nie reagować na insulinę tak, jak powinno.
- progesteron – podczas schorzenia, Twój organizm może nie mieć wystarczającej ilości tego hormonu. Może to spowodować opóźnienia lub zatrzymanie menstruacji.
Zespół policystycznych jajników a masa ciała
Bez względu na przyczynę, przyrost masy ciała może być szkodliwy dla zdrowia. Kobiety z zespołem policystycznych jajników są jednak bardziej narażone na rozwój problemów, związanych z dodatkowymi kilogramami i opornością na insulinę. Utrata masy ciała nie tylko pomoże zmniejszyć ryzyko wielu chorób, ale także poprawia samopoczucie. Dla osób z zespołem policystycznych jajników dobranie zrównoważonego planu odżywiania pomoże złagodzić niektóre objawy. Zmniejszenie masy ciała pod okiem
dobrego dietetyka może poprawić wrażliwość na insulinę, zmniejszyć ryzyko cukrzycy, a także chorób serca.