Otyłość to złożony problem zdrowotny. Może wynikać z różnych przyczyn i wielu czynników, a także z indywidualnych przyzwyczajeń i uwarunkowania genetycznego. Dodatkowe czynniki tkwią również w naszym społeczeństwie i obejmują środowisko żywności, aktywność fizyczną, edukację oraz marketing i promocję żywności. Nie można bagatelizować otyłości – wiąże się ona z pogorszeniem wyników w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego, obniżoną jakością życia, a nawet przyczyną przedwczesnej śmierci.

Czym właściwie jest otyłość i gdzie znajduje się jej źródło?

Otyłość to termin medyczny, który oznacza nadmiar masy ciała lub tłuszczu, wpływający na zdrowie pacjenta. Wskaźnik masy ciała – BMI – to narzędzie, którego lekarze i dietetycy używają do oceny, czy dana osoba waży odpowiednio w stosunku do swojego wieku, płci i wzrostu. BMI między 25 a 29.9 wskazuje, że badana osoba ma nadwagę. Natomiast 30 lub więcej sugeruje, że pacjent cierpi na otyłość. Chociaż chorzy niekiedy zrzucają winę na genetykę, kluczowe powody przybierania na wadze to: - jedzenie dużych posiłków i spożywanie przekąsek między daniami; - spożywanie dużych ilości jedzenia podczas posiłków lub napojów wysokocukrowych; - brak aktywności fizycznej.

Nieleczona otyłość – konsekwencje zdrowotne

Chociaż otyłość często uważana jest jedynie za stan fizyczny, jej skutki znacznie wykraczają poza masę ciała. Nadmiar tkanki tłuszczowej wiąże się z wieloma długoterminowymi komplikacjami zdrowotnymi, a niektóre z nich należą do głównych przyczyn przedwczesnej śmierci. Im bardziej otyły jest pacjent, tym bardziej prawdopodobne jest, że wystąpią u niego niżej wymienione powikłania. Osoby otyłe narażone są na następujące skutki zdrowotne:
  • powikłania sercowo-naczyniowe – m.in. udar lub zawał mięśnia sercowego;
  • cukrzyca typu II;
  • wysokie ciśnienie krwi i podwyższony cholesterol
  • bezdech senny, nazywany zespołem hipowentylacji otyłości;
  • choroby zwyrodnieniowe, ból pleców i stawów;
  • problemy ortopedyczne;
  • kamienie w woreczku żółciowym;
  • nowotwory jelita grubego, przełyku, trzustki, pęcherzyka żółciowego;
  • zaburzenia rozrodcze;
  • zakażenia skóry.
Otyłość może wpłynąć nie tylko na zdrowie i wygląd fizyczny. Jest również szkodliwa dla zdrowia psychicznego i rzutuje na ogólną jakość życia. Depresja, stany lękowe oraz niska samoocena to najpopularniejsze psychologiczne skutki otyłości.

Jak zacząć walkę z otyłością?

Chociaż istnieje wiele poważnych konsekwencji nieleczonej otyłości – zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych – dla osób borykających się z otyłością, wiele z nich rozwiązuje znaczna i trwała utrata masy ciała. Pierwszym krokiem do wprowadzenia zmian w sposobie odżywiania jest konsultacja u dietetyka. To on dostarczy informacji na temat żywności oraz wesprze w poprawie ogólnego zdrowia. Dobór odpowiedniej diety powinien być indywidualny dla każdego pacjenta. Tym bardziej, jeżeli otyłości towarzyszą problemy zdrowotne. Służymy radą w kwestiach związanych z odżywianiem, a także modyfikujemy dietę, aby pomóc w radzeniu sobie z takimi stanami jak cukrzyca, choroby serca czy nadciśnienie. Szczegóły leczenie otyłości w naszym gabinecie znajdziecie na stronie https://www.powrotdonatury.com.pl/zdrowie/leczenie-otylosci-krakow. Przy chorobach typu nadciśnienie, cukrzyca II stopnia czy insulinooporność doskonale sprawdzi się program metabolic balance®. Nie tylko pozwala na redukcję kilogramów, ale także daje szansę na odstawienie leków.