Patrzysz z poirytowaniem na zegar, minęło już tyle czasu, a ty nadal nie możesz zasnąć. Kolejna noc zapowiada się na nieprzespaną. Zastanawiając się nad przyczynami takiego stanu rzeczy, pomyśl o tym, co robisz w ciągu dnia. Bezsenność może być ściśle powiązana z trybem życia, jaki prowadzisz oraz sposobem odżywiania. Sen jest jedną z najważniejszych potrzeb w życiu. Każdy człowiek potrzebuje go, aby prawidłowo funkcjonować. Kiedy doświadczamy jego braku, możemy odczuwać spory dyskomfort fizyczny, jak i psychiczny. Dieta i inne nawyki związane z naszym stylem życia mogą potajemnie i skutecznie sabotować wysiłek, który wkładasz, aby skutecznie się wysypiać.

To co jesz, bezpośrednio wpływa na to, czy się wysypiasz

Istnieje silny związek między snem a metabolizowaniem żywności. Odpowiednio dobrana dieta pomaga regulować nasz rytm okołodobowy, w którym działa organizm każdego dnia. Rytm dobowy działa jak zegar powodując, że wszystkie funkcje organizmu działają zgodnie z naturalnym harmonogramem. Na przykład zasypianie w nocy, budzenie się rano, uczucie głodu, gdy potrzebujemy energii czy metabolizowanie jedzenia, które spożywamy. Oznacza to, że takie zachowania jak zmiana wzorców żywieniowych lub spożycie wysokotłuszczowych posiłków mogą przeprogramować nasze wewnętrzne zegary. Dlatego co i kiedy jemy wpływa na sen i odwrotnie – odpowiednia jakość snu wpływa na zdrowie metaboliczne.

Ograniczenie cukru pozytywnie wpływa na jakość snu

Ograniczenie spożycia cukru – szczególnie cukrów dodanych – wpływa pozytywnie na całokształt zdrowia organizmu. Zbyt dużo cukru spożywanego w posiłkach bezpośrednio wpływa na poziom cukru we krwi oraz poziom energii w ciągu dnia. Skoki i spadki energii mogą doprowadzić do sięgnięcia po dodatkową dawkę kofeiny lub wkradnięcia się nieprzewidzianych drzemek w ciągu dnia. Ograniczenie cukru pomoże utrzymać poziom energii na stałym poziomie przez cały dzień. Dzięki temu możesz zachować również inne zdrowe nawyki, a co za tym idzie - podnieść jakość snu.

Woda to niezbędny element każdej diety

Jeśli kiedykolwiek byłeś odwodniony w upalny dzień lub podczas treningu, na pewno wiesz, że twoje ciało nie funkcjonuje wtedy najlepiej. Niewystarczająca ilość dostarczonej wody powoduje również zmęczenie, rozdrażnienie, a także zakłócenia snu. Brak wody wysusza usta i przegrody nosowe, co może również nasilić chrapanie. Może również powodować chrypkę czy skurcze nóg.

Odpowiednia ilość snu i jej wpływ na apetyt

Niezwykle istotne jest również to, jak długo śpimy. Efektywny sen, to znaczy taki, po którym czujemy się wypoczęci, a nasz organizm jest zregenerowany, powinien trwać od 7 do 9 godzin. Jedną z konsekwencji mniejszej ilości snu mogą być zaburzenia równowagi hormonalnej, co z kolei powoduje zwiększenie apetytu na wysokokaloryczne pokarmy. Pamiętaj, że dbanie o zdrowe odżywianie i bogate składniki odżywcze pozytywnie wpłyną na twoje zdrowie i aktywność mózgu, a co za tym idzie, również na sen. W naszym gabinecie pomagamy także osobom, które zmagają się z zaburzeniami snu, zapraszamy na konsultację - https://www.powrotdonatury.com.pl/.