Masz kilka lub kilkanaście dodatkowych kilogramów, które chcesz stracić. Co wtedy robisz? Większość osób sięga po wypróbowane i szeroko rekomendowane metody odchudzania, ścisłej diety i ćwiczeń. Zaczynasz więc biegać, podnosić ciężary i zaostrzać restrykcyjną już dietę, przechodząc na głodówkę. Dla niektórych sięgnięcie po takie sposoby utraty wagi są niemal oczywistym wyborem, ponieważ żyjemy w świecie natychmiastowej gratyfikacji. Owszem, w taki sposób można dość szybko zrzucić kilogramy, ale co tak naprawdę dzieje się wtedy z naszym ciałem? Jakie są krótko- i długoterminowe skutki głodówki dla naszego ciała?
Co dzieje się z organizmem, gdy przechodzisz na głodówkę?
Jeśli stan głodu utrzymywany jest chronicznie, beztłuszczowa masa mięśniowa i wielkość narządów zmniejsza się o 20%. Dzieje się tak, ponieważ ilość dostarczanych wcześniej kalorii drastycznie się obniża.
Skutki uboczne głodu lub przedłużającej się drastycznej diety obejmują bóle i zawroty głowy, osłabienie mięśni czy trwałe zmęczenie. Jeżeli prowadzisz głodówkę przez długi czas, możesz doprowadzić do niedokrwistości z powodu niskiego poziomu żelaza. Wpływasz również na układ odpornościowy, obniżone czynności wątroby i nerek, a nawet zaburzenia rytmu serca.
Napady głodu i powrót do wcześniejszych nawyków żywieniowych
Uczucie głodu jest mechanizmem przetrwania. Już w czasach prehistorycznych człowiek wykorzystywał głód jako sygnał, że nadszedł czas na poszukiwanie jedzenia, aby zyskać energię i przeżyć kolejny dzień. Gdyby wtedy nie znalazł pożywienia, organizm przeszedłby w tryb głodu, oszczędzając kalorie i przechowując je jako tłuszcz. Mechanizm ten jest nadal aktualny.
Twoje ciało nie rozpoznaje różnicy między restrykcyjną dietą a rzeczywistym głodem. Gdy dostarczasz mu zbyt mało kalorii, aby utrzymać funkcje organizmu, takie jak oddychanie czy bicie serca, twoje ciało zaczyna je oszczędzać. Powoduje to znaczne spowolnienie metabolizmu. Kiedy zaś zmniejszy się metabolizm i postanowisz wrócić do wcześniejszego stylu odżywiania, prawdopodobnie utracone kilogramy bardzo szybko wrócą, możliwe, że nawet z nawiązką.
Sukces zaczyna się od głowy
Zrozumiałe jest, że niełatwo zmienić sposób myślenia czy nastawienia do siebie i swojego ciała. Nadwaga może być spowodowana nie tylko zaniedbaniem na tle złego odżywiania, ale także różnymi problemami zdrowotnymi. Kiedy zdecydujesz się na wizytę u dietetyka, nie zapomnij mu o tym powiedzieć.
Dobry dietetyk da ci niezbędne narzędzia do prawidłowego i rozsądnego zmniejszenia masy ciała, wesprze i zmotywuje. Ale to od ciebie będzie zależał ostateczny sukces!